The Reserve Replay - May 8

The Reserve Replay - May 8

From the fields to the courts, we are proud to report the accomplishments of your student-athletes and to cheer for them throughout the season. Follow @WRAathletics on Twitter and wra_athletics on Instagram and stay up-to-date on the latest athletic news!

Baseball

Wednesday, May 1, vs. Cuyahoga Valley Christian Academy
WRA 10 - CVCA 8
Game notes:
M. Mylott: 2 HR, 6 RBI
J. Barnes: 3 H
N. Barnes: 2 H
Pitching:
J. Gacom: 5 IP
J. Barnes: Save

Saturday, May 4, vs. Kiski School
Game #1
WRA 7 - Kiski 2
Game notes:
A. McKenna: 1 1B, 1 2B, 2 R
M. Doherty: 1 1B, 1 2B
J. Pendergraft: 1 1B, 1 2B
Pitching:
J. Pendergraft: 7 IP, 4 H, 5 K

Game #2
WRA 6 - Kiski 5
Game notes:
N. Barnes: 1 1B, 1 2B
J. Pendergraft: 2 H, 2 RBI
Pitching:
J. Barnes: 7 IP, 6 K

Monday, May 6, vs. Cuyahoga Falls High School
WRA 6 - Cuyahoga Falls 3
Game notes:
M. Mylott: 2 H
A. McKenna: 2 H, 2 R
J. Barnes: 2 RBI
Pitching:
J. Gacom: 5 IP
N. Chlysta: 2 IP, 0 H, 0 R


J. Pendergraft '19 pitches in a home game.

Boys Lacrosse

Wednesday, May 1, vs. Kiski School
WRA 4 - Kiski 13
Game notes:
Goals: E. Bongers (3), N. Goad (1)

Thursday, May 2, vs. Green High School
WRA 13 - Green 8
Game notes:
Goals: E. Bongers (5), I. Richardson (2), T. Wagner (2), N. Goad (2), M. Jewett (1), M. Slotnik (1)
Assists: E. Bongers (5), J. Weinberg (1), E. Chapas (1)

Saturday, May 4, vs. Shady Side Academy
WRA 3 - Shady Side 12
Game notes:
Goals: E. Bongers (3)

Girls Lacrosse

Wednesday, May 1, vs. Lake High School
WRA 18 - Lake 9
Game notes:
Goals: E. Smithberger (6), O. Rice (4), J. Clarke (3), C. Szilagyi (2), K. Bradley (1), J. Blossom (1), L. Wilson (1)
Assists: E. Smithberger (1), O. Rice (1), J. Blossom (1), L. Wilson (1)

Saturday, May 4, vs. Shady Side Academy
WRA 7 - Shady Side 18
Game notes:
Goals: E. Smithberger (4), E. Brackin (1), J. Clarke (1), C. Szilagyi (1)
Saves: B. Barsella (10)

Monday, May 6, vs. Walsh Jesuit High School
WRA 9 - Walsh Jesuit 19
Game notes:
Goals: E. Smithberger (8), O. Rice (1)
Saves: B. Barsella (14)

Softball

Wednesday, May 1, vs. John Marshall Institute of Technology
WRA 32 - John Marshall 0
Game notes:
M. Hovan: 4 R, 2 BB, 1 1B, 1 2B, 1 3B, 1 SB, 4 RBI
D. Smith-Lash: 3 1B, 5 R, 6 RBI
C. Majewski: 2 R, 1 BB, 2 1B, 3 RBI
G. Radel: 2 BB, 2 1B, 1 HBP, 1 RBI
L. Radel: 2 BB, 2 1B, 1 HBP, 1 RBI
A. Rhea: 3 R, 1 BB, 2 1B
T. Refosco: 2 BB, 1 1B, 3 R
J. Spano: 3 R, 1 BB, 1 1B, 1 2B, 1 SB
Pitching:
G. Radel: 5 IP, 1 H, 8 K

Monday, May 6, vs. Crestwood High School
WRA 1 - Crestwood 15
Game notes:
C. Majewski: 1 BB, 1 2B, 1 RBI
L. Radel: 1 1B
J. Spano: 1 BB, 1 R
Pitching:
J. Spano: 5.5 IP, 4 H, 5 BB, 5 K
G. Radel: 1.5 IP, 1 H, 1 K

Tennis

Thursday, May 2, vs. Hudson High School
WRA 1 - Hudson 4
Match notes:
Singles:
K. Cheung: 3-6, 5-7 Loss
K. Mody: 0-6, 2-6 Loss
I. Cheuk: 4-6, 1-6 Loss
Doubles:
H. Ong & D. Ma: 1-6, 1-6 Win
K. Deng & T. Tang: 7-5, 2-6, 6-3 Loss

Saturday, May 4, vs. Kiski School
WRA 4 - Kiski 1
Match notes:
Singles:
K. Mody: 0-6, 0-6 Loss
T. Tang: 6-4, 6-3 Win
D. Ma: 6-1, 7-6 Win
Doubles:
K. Cheung & H. Ong: 6-0, 6-0 Win
K. Deng & I. Cheuk: 0-6, 6-1, 10-8 Win

Monday, May 6, vs. St. Vincent-St. Mary High School
WRA 4 - SVSM 1
Match notes:
Singles:
K. Cheung: 6-1, 6-3 Win
K. Mody: 6-0, 6-0 Win
B. Smith: 6-0, 6-1 Win
Doubles:
D. Ma & H. Ong: 6-2, 5-7, 9-11 Loss
T. Tang & K. Deng: 6-1, 6-1 Win

Tuesday, May 7, vs. Beachwood High School
WRA 5 - Beachwood 0
Match notes:
Singles:
K. Cheung: 6-0. 6-1 Win
K. Mody: 6-2, 6-0 Win
T. Tang: 6-0, 6-1 Win
Doubles:
H. Ong & K. Deng: 6-0, 6-1 Win
D. Ma & H. Zhang: 6-1, 6-3 Win


K. Deng '19 in a home match up this season.

Boys Track & Field

Saturday, May 4, at East Canton Relays
Meet notes: WRA finished in 5th place with a total of 44 points.

  • 3rd Place, High Jump (15' 8") - C. Howard (5' 2"), J. Grossman (5' 2") & A. Lammers (5' 4")
  • 3rd Place, 4x1600m Relay (20:29.4) - R. Barrett (4:57.0), J. Darwiche (5:26.4), A. Song (5:17.1) & W. Downing (4:58.9)
  • 3rd Place, Distance Medley Relay(10:35.0) - A. Lammers (800 - 2:16.4), J. Grossman (800 - 2:14.0), Z. Malik (400 - 61.4) & C. Howard (1600 - 5:03.2)
  • 3rd Place, 4x800m Relay (8:51.9) - W. Downing (2:10.9), M. Bloom (2:16.5), A. Song (2:14.6) & R. Barrett (2:09.9)
  • 3rd Place, 4x200m Relay (1:34.4) - S. Yang (25.2), D. Dhaliwal (23.0), T. Chen (23.8) & K. Le Roux (22.4)


A. Song '19 competes in a home meet earlier this season.

Girls Track & Field

Saturday, May 4, at East Canton Relays
Meet notes: The Pioneers tallied 50 points finishing in 5th place.

  • 3rd Place, Long Jump (42" 9.25") - M. Brent (13' 10.25"), H. Ma (13' 7.25") & J. Xie (14' 3.75")
  • 1st Place, High Jump (13' 4") - M. Brent (4' 10"), E. Cummins (4') & D. Penn (4' 6")
  • 3rd Place, Distance Medley Relay(12:42.1) - C. Fu (800 - 2:43.2), J. Tian (800 - 2:48.4), E. McGregor (400 - 1:11.7) & M. Corl (1600 - 5:58.8)
  • 1st Place, 4x800m Relay (11:00.1) - C. Fu (2:42.6), L. Darwiche (2:46.1), M. Corl (2:48.5) & J. Je (2:41.9).

Pioneer Student-Athlete's of the Week


Baseball
M. Doherty '19

Boys Lacrosse
L. Martinez '22

Girls Lacrosse
J. King '19


Softball
G. Radel '19

Tennis
T. Tang '19

Boys Track & Field
D. Dhaliwal '19

Boys Track & Field
R. Barett '20