The Reserve Replay - Feb. 6

The Reserve Replay - Feb. 6

From the fields to the courts, we are proud to report the accomplishments of your student-athletes and to cheer for them throughout the season. Follow @WRAathletics on Twitter and wra_athletics on Instagram and stay up-to-date on the latest athletic news!

Boys Basketball

Friday, Feb. 1, vs. The Kiski School
WRA 63 - Kiski 77
Game notes:
D. Otasevic: 28 PTS, 9 REB, 5 AST, 4 BLK, 3 STL 2 AST
A. Lammers: 13 PTS, 8 REB, 1 STL, 1 AST
C. Howard: 11 PTS
T. Woods: 6 PTS
E. Bongers: 8 AST, 4 STL, 4 REB

Tuesday, Feb. 5, vs. Garfield Heights High School
WRA 63 - Garfield Heights 75
Game notes:
D. Otasevic: 20 PTS, 13 REB, 4 AST, 3 STL, 1 BLK
B. Daugherty: 13 PTS, 9 AST, 5 REB, 2 STL
T. Wood: 9 PTS, 3 REB, 2 AST
M. Mylott: 8 PTS, 2 REB, 2 AST
E. Bongers: 5 PTS
A. Lammers: 5 PTS

Girls Basketball
Friday, Feb. 1, vs. Mentor Christian School
WRA 53 - Mentor 30
Game notes:
J. Reef: 17 PTS
J. Spano: 10 PTS
M. Hovan: 10 PTS
E. Siegenthaler: 8 PTS

J. Reef '21 leads the way with 17 points against Mentor Christian School

Ice Hockey

Wednesday, Jan. 30, vs. Cuyahoga Valley Christian Academy
WRA 5 - CVCA 4
Game notes:
Goals: T. Wagner (2), L. Martinez (1), I. Richardson (1), N. Goad (1)
Saves: N. Hopkins (27)

Thursday, Jan. 31, vs. Amherst Steele High School
WRA 1 - Amherst 6
Game notes:
Goals: L. Martinez (1)
Saves: A. Goad (27)

Saturday, Feb. 2, vs. Kent Roosevelt High School
WRA 6 - Kent Roosevelt 2
Game notes:
Goals: T. Wagner (3), L. Martinez (1), R. Barrett (1), I. Richardson (1)
Saves: N. Hopkins (34)

Baron Cup Tournament:
Tuesday, Feb, 5 #6 WRA vs. #3 Kent Roosevelt High School
WRA 3 - Kent Roosevelt 5
Game notes:
Goals: N. Goad (2), J. Darwiche (1)
Assists: T. Wagner (2), L. Martinez (1), R. Prolizo (1), I. Richardson (1)
Saves: N. Hopkins (40)


R. Prolizo '21

Riflery

On Thursday, Jan. 31, WRA hosted the NRA National Jr. 3P Postal Match, results pending.

Swimming & Diving
Saturday, Feb. 2, Canton JV Championship Meet

  • A. Cui, L. Landry, C. Dodson, M. Corl: 5th Place - 200 Yrd Medley Relay (2:10.65)
  • J. Rogers, B. Aker, M. McKeithen, E. Audia: 2nd Place - 200 Yrd Medley Relay (1:51.99), 4th Place - 200 Yrd Freestyle Relay (1:41.18)
  • C. Dodson: 7th Place - 200 Yrd IM (2:44.56), 4th Place - 100 Yrd Butterfly (1:12.71)
  • M. McKeithen: 1st Place - 200 Yrd IM (2:08.85), 1st Place - 500 Yrd Freestyle (5:11.09)
  • M. Corl: 6th Place - 50 Yrd Freestyle (26.94), 8th Place - 100 Yrd Freestyle (1:00.55)
  • E. Audia: 8th Place - 50 Yrd Freestyle (24.76), 6th Place - 100 Yrd Butterfly (1:01.95)
  • M. Collins: 10th Place - 100 Yrd Butterfly (1:20.32)
  • A. Richardson: 6th Place - 500 Yrd Freestyle (6:32.62)
  • K. Winson: 10th Place - 500 Yrd Freestyle (6:56.82)
  • T. Refosco, C. Dodson, A. Cui, M. Corl: 4th Place - 200 Yrd Freestyle Relay (1:54.05)
  • A. Cui: 7th Place - 100 Yrd Backstroke (1:10.00)
  • J. Rogers: 6th Place - 100 Yrd Backstroke (1:06.11)
  • B. Aker: 7th Place - 100 Yrd Backstroke (1:07.22)


    Top: C. Dodson, M. Corl, A. Cui & L. Landry take home 5th in the 200 Yrd Medley Relay.
    Bottom: B. Aker, E. Audia, M. McKeithen & J. Rogers take home 2nd in the 200 Yrd Medley Relay and 4th in the 400 Yrd Freestyle Relay.


    Top: Relay team (C. Dodson, T. Refesco, M. Corl & A. Cui), M. McKeithen, A. Richardson, M. Corl
    Bottom: E. Audia, C. Dodson, A. Cui, Relay team (E. Audia, J. Rogers, B. Aker, M. McKeithen)
    All take home medals at the Canton JV Swimming Championships!

    Wrestling
    Saturday, Feb. 2, IPSL Meet
    WRA 48 - Summit Academy 30
    WRA 39 - The Kiski School 39
    Match notes: D. Gentile (106), M. Bryant (152), C. Ressler (170), M. Randazzo (182), T. Zamarro (195), C. Burns (285) all went 2-0 on the day.


    D. Gentile '21 went 2-0 at the IPSL Meet last weekend.